Srpen68

31. 10. 2017 | † 02. 11. 2017 | kód autora: fLC

Dívám se potichu na program TV Art. Běží tam materiál o srpnových událostech roku 1968 v Praze. Film v režii Jana Němce mi připomíná moje dětství a v hlavě se mi pomalu odvíjí  můj vlastní srpnový příběh. Bylo mi tenkrát 12 let a do  rána 21.srpna jsem se probudila ve stanu na skautském táboře. Nad námi létala letadla a skautská vedoucí Jiřka se nás  pokoušela uklidnit. Báli jsme se hrozně, protože jsme si mysleli, že je válka. Během dopoledne se podařilo některým rodičům, kteří měli auta, do tábora dorazit a odvezli  nás mezi kolonami ruských tanků domů. Abychom se nebáli, měli jsme zpívat. Spíš jsme strachy vyli. Na balkoně našeho paneláku už mě čekala maminka a klepala se jak osika. Táta doma nebyl,  jako zapálený filmař a promítač  točil všechno, co se v našem městě odehrávalo. Zbořené domy, lidské oběti, pohřeb srpnových obětí i reakce lidí na vstup "spojeneckých" vojsk. Co natočil, to okamžitě vyvolal a hned promítal v kině. Pár dnů snad vůbec nebyl doma. Pamatuji si, že vyráběl i spousty kopií nasbíraného filmového materiálu, který později ležel v žaludku estébáků. Jejich návštěvy a prohlídky našeho bytu na sebe nenechaly dlouho čekat. Nějakou kopii si odnesli, ale byly i další, které se ukrývaly u různých lidí.  O pošramocený profil naší rodiny se postaraly i návštěvy kamaráda z Bostonu, který pěknou kupičku filmů propašoval přes hranice v batohu. Bůhví, kde jim je konec, ale ven se dostaly ..

I když mi bylo jen 12, chápala jsem dost dobře o co se jedná a byla jsem hrdá na to, že jsem Češka. Já si dodnes ten pocit hrdosti a vzteku na "Rusáky" pamatuji a zůstal ve mě. Tehdejší statečnost  nakonec táta odnesl tak, že nesměl  dál v kině pracovat a  začal pít. Velkou satisfakcí byly listopadové dny a dění roku 1989, ale to se už pomalu blížil k důchodu.  

I když tátovo jméno zůstalo jen na kotoučích srpnových filmů v archivu, vím, že byl hrdina. Malej,schovanej hrdina, který s kamerou běhal po střechách i mezi tanky. Tati, dík, aspoň takhle dík...


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky lide-spolecnost

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.